Autor:
Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Näitus „Kaduvate liikide kannul“

Liigid surevad praegu välja sama intensiivselt kui 60 miljoni aasta eest, mil planeedilt kadusid dinosaurused ning olukorra tõsidusele viitavad teadlased juba mõnda aega. Näiteks kaob maamunalt keskmiselt kaks selgroogsete liiki aastas ning kolm ruutkilomeetrit mulda päevas. Vähe sellest, hinnangute kohaselt on kõikide loomade hulk Maal on viimase neljakümne aasta jooksul vähenenud ligi 50%.

Kui eelnevad faktid panevad eelkõige muretsema looduskaitsjaid ja -teadlasi, siis märksa kõnekam on aduda, et peagi ei pruugi vabast loodusest leida enam tiigreid, jääkarusid, kaelkirjakuid ja elevante ning isegi Eesti metsaaluseid kattev mustikavaip ei pruugi varsti olla iseenesestmõistetav. Aastaks 2050 võib välja surra isegi kuni kolmandik praegu elavatest liikidest.

Näitus „Kaduvate liikide kannul“ koosneb mitmest osast. Muuseumi püsiekspositsioonis ringi jalutades saab nutiseadmest uurida 40 maailma loomaliigi haruldaseks muutumise lugusid ning seda, mida on tehtud nende säilitamiseks. Ajutiste näituste ruumis on üles seatud näitus „Eesti metsa kaduvad liigid“, kus saab tutvuda Eesti metsa arenguetappidega noorest metsast põlismetsani ning teada saada, mil moel mõjutab metsa majandamine meie metsade looduslikku mitmekesisust. Külastaja kohtub näitusel ka selliste Eesti metsa hääbuvate liikidega nagu näiteks lendorav, must-toonekurg, euroopa naarits ja teised.

Mängida saab hariduslikku arvutimängu Eesti metsa elujõust ning loodud on liigilise mitmekesisuse kahanemise põhjuseid tutvustav õppeprogramm koolidele.

Näitus on loodusmuuseumis eksponeeritud 19. oktoober 2017 kuni 31. oktoober 2018. Näituse valmimist toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Näituse koostaja: Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed
Kuraatorid: Riste Keskpaik, Rein Kuresoo

Idee: Andro Truuverk

Näituse „Eesti metsa kaduvad liigid“ kujundaja: Margot Sakson
Digitaalse näituse teostajad: Allan Zirk ja Nunoonius OÜ

Arvutimängu teostaja: 5D Vision OÜ

Selles mängus liigud läbi erinevate metsaelupaikade – külastad vanu tammikuid ja kuusemetsi. Laante vahel leiad veekogusid, mis on mitme huvitava liigi koduks. 

Tee häid valikuid kas tiimimängus või üksi ja aita metsal elada!

Üksi mängima!   Tiimiga mängima!
 

MITMEKESI MÄNGIDES:

Üks mängija loob mängu ja jagab saadud koodi mänguga liitujatele. Korraga mahub ühte mängu 8 mängijat. Kui kõik liigid on võetud, siis tee uus mäng. Käike tagasi võtta ei saa. Liigu lihtsalt edasi. Ära kasuta back/refresh nuppu, see avab uue mängu.

Punktide saamine:

1) Sinu liigi elujõud. Kui punktiskoor läheb nulli, sureb liik välja. Juurde saavad anda kõik, kes koguvad tarkusepunkte sinu liigi elupaigas (näiteks kassikakule kassikaku männikus).

2) Metsa elujõudu kasvatavad tarkusepunktide abil kõik ühiselt. Mõne liigi väljasuremine kahjustab metsa tugevalt.

3) Tarkusepunktid õigete vastuste eest.

Veebinäitus

Sellel veebinäitusel saad tutvuda 40 loodusmuuseumi püsiekspositsioonis oleva loomaliigi haruldaseks muutumise looga ning tänapäevase massilise väljasuremise olulisimate põhjustega. Samuti saad teada, milliseid abinõusid on püütud kasutusele võtta liikide säilitamiseks.

Näitust vaatama
Image
Näituse „Kaduvate liikide kannul“ visuaal
Ülased

Homme avatakse Tartu Ülikooli botaanikaaias näitus „Hiiumaa imelised ülased“

Mardikas

Huvipäev „Putukate ja ämblike kevad“

üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Aprillikuu loodusluuleõhtul esineb Sirel Heinloo